Praktické rady

TEPLOTA, NACHLAZENÍ

V úvodu si dovolím poznamenat, že 90 % infekcí nevyřeší ATB, protože se jedná o virosy.

Pokud se na virovou nákazu ATB užívají, potom pravděpodobně chytnete první rýmu, která proletí kolem, rozhodíte si minimálně na 2 měsíce střevní mikroflóru, klesne vaše odolnost proti infekcím, zvyšuje se odolnost bakterií na ATB a příště už nemusí tabletová ATB zafungovat.

▪️ 37° C je stále ještě normální tělesná teplota, Během dne je teplota přirozeně nejnižší ráno a naopak nejvyšší k večeru.
▪️ Mírně zvýšenou teplotu (37,1°-37,3°) není nutné ihned srážet, pomáhá našemu tělu bojovat s infekcí.
▪️ Zimnice s třesavkou je častý doprovodný příznak, který je typickou reakcí na zvyšující se teplotu při zahájení boje s patogeny v těle.
▪️ Pokud se teplota objeví, NENÍ NUTNÉ OKAMŽITĚ směřovat k lékaři! Daleko důležitější je zůstat v klidu, nejlépe na lůžku, vzít si Paralen nebo Ibalgin a dostatečně pít. Při vysokých teplotách je přípustné střídat Paralen a Ibalgin i po 3-4 hodinách.
▪️ Teprve pokud teplota neklesá po 3 dnech, je čas na kontrolu u lékaře.
▪️ Pokud přijde stav se zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, bolestí kloubů, únavou a celkovou nevolí velmi rychle (v řádu hodin), jedná se pravděpodobně o virosu, nejhorší bývají zpravidla první 3 dny.
▪️ Kdy s kontrolou u lékaře NEČEKAT? Pokud máte výrazné bolesti hlavy, uší, břicha, intenzivní bolest v krku, opakované zvracení, časté vodnaté stolice (8 a více za den) či obtížné dýchání.

Pokud potřebujete pracovní neschopnost (PN), je dobré vědět, že PN lze vystavit i 3 dny zpětně, tedy je možné počkat, jak se bude váš stav vyvíjet. Dejte nám ale vědět o tom, že jste nemocní. PN nelze vystavit jen na základě informace typu „před 3 dny mi bylo zle a teď chci neschopenku“. Kontaktujte nás přes www.sestraemmy.cz.

PRŮJEM

▪️ Nejběžnější příčinou akutního průjmu jsou virové infekce. Pokud průjmem trpí například celá rodina, je pravděpodobné, že byl způsoben viry (rotaviry, echoviry aj.). Průjmy virového původu často doprovází zvracení, stolice je vodnatá. Onemocnění většinou trvá několik dní.
▪️ Další příčinou bývá nevhodná strava, nějaká neobvyklá kombinace či příliš tučné jídlo, …
▪️ Častou příčinou průjmu mohou být také léky (antibiotika, chemoterapeutika, prokinetika).

Léčba:
▪️ Zásadní je ihned zahájit dietní opatření – konzumovat pouze rohlíky, suchary, vařenou rýži, rýžovou polévku s mrkví, černý čaj, event. tormentanový čaj. Další den můžete přidat banán, jablko bez slupky, brambory, dušenou mrkev.
▪️ Vynechejte mléčné výrobky, čerstvou zeleninu a ovoce (kromě banánů a jablek).
▪️ Nasadit probiotika, Smectu nebo Tassectan, případně Immodium (vše volně prodejné).
▪️ Endiaron nedoporučuji – většina průjmů je virových, více pomohou probiotika a výše uvedené léky.

Kdy k lékaři – pokud pracujete v potravinářství, pokud máte teplotu, bolí vás břicho a máte krev ve stolici, pokud dieta po 3 dnech nevede ke zlepšení.

Pokud potřebujete pracovní neschopnost (PN), je dobré vědět, že PN lze vystavit i 3 dny zpětně, tedy je možné počkat, jak se bude váš stav vyvíjet. Dejte nám ale vědět o tom, že jste nemocní. PN nelze vystavit jen na základě informace typu „před 3 dny jsem měl průjem a teď chci neschopenku“. Kontaktujte nás přes www.sestraemmy.cz.

KAŠEL

▪️ Většina kašlů je virového původu, zvláště pokud k tomu máte zvýšenou teplotu, bolest kloubů, bolest hlavy,… proto ATB nejsou na místě, i zde se vyplatí vyčkat a zkusit něco z volně prodejných léků.
▪️ Je přirozené, že po ránu se daří odkašlat snadněji, a že jsou hleny více žluté (dochází k olupování nemocné sliznice a nahromadění hlenů během noci) – během dne jsou pak hleny spíše bílé nebo jen s mírným nádechem žluté, nemějte tedy ihned obavy, že potřebujete ATB když vykašlete první žlutý hlen.

Důležité je rozlišení typu kašle, zde dělají pacienti nejčastěji chybu:
▪️ Dlouho kašlete a pak po nějakém kašlacím úsilí vykašlete jen malé množství hlenu? Při kašlání se vám chce až zvracet? Budí vás kašel i v noci? Pak máte SUCHÝ kašel a potřebujete léky na tlumení (Tussin, Robitussin, Levopront).
▪️ Zakašlete a hned máte hleny v puse (ne sliny!)? Pak máte VLHKÝ kašel a potřebuje léky na odkašlání (Mucosolvan, ACC, Bromhexin, Amrobene, Erdomed).
▪️ Po ránu se vám daří odkašlat, a pak je kašel spíše suchý? Nebo už trochu odkašláváte, ale hlenu není mnoho? Pak je ideální volba Stoptussin.

Kdy k lékaři – pokud kašlu a mám teploty více jak 3 dny, pokud mám dušnost (zde si neplést s pocitem, že nemohu dýchat, nadechnout se při záchvatu kašle – dušnost poznáte, že jste zadýchaní při běžné chůzi, nemůžete vyjít schody), pokud se kašel nelepší po dobu 3 týdnů, pokud začnu vykašlávat VELKÉ množství zelenožlutých hlenů nebo při kašli bolí na jednom a tomtéž místě – asymetricky na jedné straně plic (neplést si s namoženými svaly při dráždivém kašli- to pak bolí obě strany), pokud jsem byl bez teplot a zase se teploty po několika dnech vrací.